Rok 2023 – szkolenia dla liderów

Na podstawie umowy nr 145/PROO/1a/2023 zawartej dnia 18.09.2023 z Narodowym Instytutem Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Fundacja ZWHP „Szare Polówki” realizuje od marca 2023 do grudnia 2025 zadanie: „Zbudowanie infrastruktury do realizowania szkoleń dla liderów” ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na kwotę 85 000 zł.

W roku 2023 otrzymaliśmy kwotę 35 000 zł z przeznaczeniem na: wykonanie strony internetowej, zakup praw autorskich i szkolenie „ABC Lidera”, projektor multimedialny, przyczepkę samochodową 750 kg, narzędzia ogrodnicze, wycinkę drzew i krzewów w naszej bazie szkoleniowej „Widełki”. W roku 2024 spodziewamy się kwoty 23 000 zł. A w kolejnym 2025, 27 000 zł.

Ze sprawozdania za rok 2023

Na podstawie umowy nr 145/PROO/1a/2023 zawartej dnia 18.09.2023 z Narodowym Instytutem Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Fundacja ZWHP „Szare Polówki” realizuje od marca 2023 do grudnia 2025 zadanie: „Zbudowanie infrastruktury do realizowania szkoleń dla liderów” ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich. W minionym roku 2023 skupiono się głównie na infrastrukturze do szkoleń on-line. Na stronie internetowej www.zwhp.pl powstała zakładka „KURSY i SZKOLENIA” , a w  niej pierwszy z czterech zaplanowanych w programie szkoleń dla liderów o nazwie ABC – Lidera. Składa się on z 23 nagrań audio, gdzie po każdym z nich następuje test uwagi, aby otworzyć kolejne  nagranie. Łączny czas nagrań to 3h 43 min. Po ukończeniu wszystkich testów, można wydrukować Certyfikat Ukończenia Kursu. Szkolenie dedykowane jest głównie dla instruktorów harcerskich i zastępowych.

Równolegle rozpoczęto prace nad przygotowaniem infrastruktury do szkoleń stacjonarnych w oparciu o własną bazę w miejscowości Nowa Huta gmina Raków w Górach Świętokrzyskich. Zakupiono w ramach projektu lekką przyczepkę transportową oraz narzędzia do prac ogrodniczych i ziemnych. W ramach prac społecznych wykonanych przez wolontariuszy Fundacji głównie z grona instruktorów i rodziców ZWHP „Szare Polówki” z Krakowa przepracowano 105 godzin, w czasie których dokonano niezbędnych napraw: bramy i ogrodzenia, konserwacji okiennic i rynien na budynku, wycinania chwastów i grabienia liści. Zlecano do pobliskiego tartaku wycięcie niepotrzebnych drzew i samosiejek aby przygotować teren pod budowę szamba i doprowadzenie wody do obiektu, co będzie realizowane w kolejnych latach trwania projektu.

Pomimo wielu braków w obecnej infrastrukturze bazy (brak bieżącej wody, toaleta na zewnątrz), uniemożliwiającej dłuższe bytowanie wprowadzono dziennik meldunkowy, w którym odnotowano w minionym roku  231 noclegów, Jest to zatem ponad trzykrotnie więcej niż zaplanowano na bazie lat ubiegłych. Głównym powodem zwiększenia zainteresowania bazą szkoleniową była dotacja z NIW CRSO i chęć poprawy infrastruktury, która zachęciła wolontariuszy do prac społecznych.

Zatem wszystkie zaplanowane wskaźniki ujęte we wniosku na rok 2023 zostały zrealizowane w 100%, a  kwota 35 000 zł została wydatkowana w całości zgodnie z przeznaczeniem.

Nasza nowa lekka przyczepka będzie niezwykle przydatna w kursowaniu pomiędzy Nową Hutą w Krakowie a Nową Hutą w gminie Raków gdzie mieści się nasza stacjonarna Baza Szkoleniowa. Mamy wreszcie nasze pierwsze szkolenie dla liderów wraz z testami i plikami audio nagranymi przez doskonałego lektora Tomasza Kućmę. Nowoczesny projektor multimedialny możemy używać nawet kiedy jest dzień i nie mamy zasłoniętych okien. Poprzedni wymagał naprawdę ciemnicy aby cokolwiek było widać na ekranie. Siekiery Fiskars są doskonałe i chyba nikt z nas nie chce już używać innych, a wycinkę drzew powierzyliśmy pobliskiemu tartakowi bo wyrosło ich za dużo i nie zmieściłoby się szambo, które dzięki dotacji zbudujemy w roku 2024. Nasza Baza w ciągu trzech lat zmieni się na tyle aby można było do niej zapraszać gości z innych organizacji.

Rok 2023 – remont magazynu

Na podstawie umowy nr 64/PROO/5/2023 zawartej dnia 02.06.2023 z Narodowym Instytutem Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Fundacja ZWHP „Szare Polówki” zrealizowała w dniach od 1 czerwca do 20 sierpnia 2023 zadanie: „Remont magazynu” ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na kwotę 10 000 zł.

Święta Wielkanocne nie były dla naszej fundacji szczęśliwe, a to za sprawa naszego sąsiada, który nieświadomie urządził nam śmigus dyngus. Awaria instalacji wodnej w mieszkaniu nad naszym magazynem spowodowała ze woda przez cale święta aż do lanego poniedziałku wlewała się wprost z sufitu do naszego magazynu. Mieszkańcy zauważyli wodę w piwnicy i zawiadomili służby miejskie, które oczywiście osunęły usterkę ale o tym ze mamy wodę w piwnicy nikt nas nie powiadomił. Magazyn to magazyn, po około 2 tygodniach odkryliśmy, że nasz magazyn jest nie tylko zalany ale też brzydko pachnie i wyhodował sobie przedziwną grzybową faunę. Znów wyrzucanie wszystkiego, wietrzenie, ozonowanie, odgrzybienie, kucie tynków i znów suszenie itd. Po 2 -3 miesiącach magazyn nadawał się do kapitalnego remontu. Położono nową podłogę z płytek gresowych, tynk na dwóch ścianach i pomalowano całość. Dotację większości przeznaczono na zakup nowych metalowych regałów. Teraz zamiast drewnianych regałów i palet mamy nowoczesny system magazynowy – 105 półek magazynowych. Jest gdzie odkładać sprzęt i rożne rzeczy, które jak to u harcerzy – „kiedyś mogą się przydać”.

Rok 2021 – remont biura

Na podstawie umowy nr 306/PROO/5/2021 zawartej dnia 07.12.2021 z Narodowym Instytutem Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Fundacja ZWHP „Szare Polówki” zrealizowała w dniach od 13 do 30 grudnia 2021 zadanie: „Remont i nowa adaptacja pieszczeń po powodzi” ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na kwotę 8 034, 15 zł.

Latem 2021 roku Kraków nawiedziły ulewy, miejscowe podtopienia a nawet lokalne powodzie. Niestety w tych nawałnicach ucierpiało też nasze biuro na Osiedlu Kalinowym 9. Woda wdarła się do naszych pomieszczeń i osiągnęła poziom kilkunastu centymetrów. Zniszczeniu uległy podłogi meble, które wchłaniały wodę do wysokości około 1 m i spuchły. Na domiar złego była to woda deszczowa pomieszana z kanalizacyjną. Pomieszczenia wymagały nie tylko osuszenia ale także ozonowania i odgrzybiania. Proces osuszania trwał kilka miesięcy i rozpoczął się od wyryczenia praktycznie wszystkiego co znajdowało się do 1 metra od ziemi. Na szczęście udało się w porę ewakuować Archiwum Fundacji i przechować u naszych przyjaciół w 3 Zborze Chrześcijan Baptystów w Krakowie. Dzięki dotacji z programu PROO5 udało się położyć nowe podłogi, a nasze dzielne Zuchy z Błękitnej Armii Smoka w ramach sprawności murarza zbudowały przed drzwiami biura próg anty-powodziowy, który skutecznie powstrzyma falę kilkunastu centymetrów wody gdyby kiedykolwiek sytuacja miała się powtórzyć. Po odmalowaniu pomieszczeń pieniędzy wystarczyło jeszcze na zakup nowych mebli z IKEA: biurek, foteli, szafek i regałów na dokumenty. Na osłodę dla pracujących przy remoncie wolontariuszy lokal wyposażono w nowy czajnik, kuchenkę mikrofalową i toster. Dzięki tym zabiegom nasze biuro wygląda lepiej niż przed powodziom ale nikomu nie życzymy takiej przygody po sparaliżowało to naszą pracę na ponad pół roku. Tym bardziej wdzięczni jesteśmy NIW-CRSO za przyznanie dotacji z PROO5 gdyż bez tej pomocy długo jeszcze trwałoby ponowne uruchomienie naszego biura.